Ocho | ozajstná chuť olív

Výroba špičkového olivového oleja v siedmych krokoch

Postup pri výrobe kvalitného extra panenského olivového oleja je hotová alchýmia. Ide o náročný, ale tiež pomerne nákladný proces, pri ktorom sú dôležité nielen kroky samotnej výroby, ale aj jej načasovanie a rýchlosť. Pri olivovom oleji určite platí, že za nízku cenu nedostanete vysokú kvalitu.

Pestovanie olív

Pestovaniu olív, z ktorých sa vyrába olivový olej Ocho, je venovaná mimoriadna starostlivosť. Samozrejmosťou je využívanie postupov podporujúcich trvalo udržateľné pestovanie olív. Počas celej sezóny je odborníkmi neustále monitorovaný spôsob ošetrenia pôdy, hnojenia, zalievania olivovníkov.

Zber

Oberanie prebieha tradične – striasaním olivovníkov a následným ručným zberom. Zber je jednoduchá, ale veľmi prácna činnosť. Je dôležité, aby sa medzi olivy dostalo čo najmenej cudzích telies. Pre kvalitu oleja je nevyhnutné, aby sa olivy spracovali bezprostredne po zbere, najneskôr do 24 hodín.

Triedenie olív

Zrelšie olivy majú vyšší obsah oleja, ale nie najvyššiu kvalitu. Preto sú olivy z tzv. prvých zberov medzi znalcami cenené najviac, ale patria logicky medzi najdrahšie. Do oleja Ocho sa používajú len výberové, nepoškodené olivy.

Výroba – lisovanie

Olivy prichádzajú na spracovanie bezprostredne po zbere a pretriedení. Čo najkratší čas medzi zberom a ďalším spracovaním má totiž mimoriadny vplyv na kvalitu oleja. V lisovni sa olivy umyjú, zbavia lístia a iných nečistôt a po prečistení sa spolu s kôstkami zomelú na jemnú hmotu.

Miešanie a extrakcia

Po zlisovaní sa olivová hmota ďalej mieša pri kontrolovanej teplote (cca 25°C). Tým sa zmenší jej objem a zmes sa pripraví na extrakciu. V tejto fáze výroby prebieha oddelenie oleja od vody a pevných častí. Výsledkom je olej, ktorý tvorí cca 13 % z celkovej hmoty, olivové výlisky, tzv. sansa (cca 50 %) a zvyšok je odpad. Hotový olej sa skladuje v nerezových tankoch bez prístupu vzduchu pri teplotách 15-18°C.

Kontrola kvality, testovanie a klasifikácia

Dôležitou súčasťou je testovanie a ochutnávanie vzoriek. Takto je možné kedykoľvek zistiť vlastnosti jednotlivých druhov vyrobených olejov. Kvalita oleja sa určuje podľa nariadenia EÚ, číslo 256891, ktoré triedi olivové oleje podľa fyzikálno-chemických parametrov, ako je napríklad číslo kyslosti (acidita), peroxidové číslo a tiež podľa obsahu vybraných nutričných zložiek. Vykonáva sa aj senzorická analýza – kontroluje sa vôňa, chuť a farba.

kúpiť Ocho

Plnenie do fliaš a balenie do kartónov

Hotový olej sa skladuje v nerezových tankoch bez prístupu vzduchu pri teplotách 15-18°C. Takto je pripravený na plnenie do fliaš a prevoz k zákazníkom. Extra panenský olivový olej Ocho je plnený do tmavých fliaš s objemom 500ml a 750ml v kartóne po 12 ks.