Ocho | ozajstná chuť olív

Ako spoznáte kvalitný olivový olej?

Ako spoznáte kvalitný olivový olej?

Ako spoznáte kvalitu?

Medzi olivovými olejmi sú veľké rozdiely, ktoré sú dané krajinou pôvodu, konkrétnou lokalitou pestovania, dobou zberu a spôsobom spracovania olív.

Dôležitým ukazovateľom kvality je acidita (kyslosť), ktorá hovorí o obsahu voľných mastných kyselín. Práve ony nepriaznivo ovplyvňujú celkovú kvalitu oleja. Extra panenské olivové oleje by nemali obsahovať viac ako 0,8 % voľných kyselín. Pri acidite pod 0,5 % môžeme hovoriť o vynikajúcom olivovom oleji.

V obchodoch nájdete extra panenské, panenské, rafinované olivové oleje, olivové oleje alebo ich zmesi.

Extra panenské olivové oleje

Sú špičkou vyrobenou z najlepších a najkvalitnejších olív, ktoré sa spracúvajú do 24 hodín od ich zberu, výhradne mechanickým lisovaním za studena. Sú to oleje najvyššej kvality. Acidita (kyslosť) týchto olejov nepresahuje 0,8 %.

Sú výhradne určené na studenú kuchyňu, dodávajú jedlu výraznú chuť a vôňu. Neodporúča sa ich tepelné spracovanie, lebo sa veľmi rýchlo prepália a znehodnotia.

Panenské olivové oleje

Vyrábajú sa mechanickým lisovaním celých plodov a takto získané oleje majú veľmi vysokú kvalitu, charakteristickú vôňu, chuť a výraznú farbu. Podiel voľných kyselín nesmie prekročiť 2 %.

Odporúča sa ich použitie len na studenú kuchyňu.

Rafinovaný olivový olej

Získava sa z olív za tepla pri vysokom mechanickom tlaku. Počas rafinácie sa vytráca charakteristická chuť a vôňa olív. Avšak rafinácia oleju zabezpečí jeho vysokú tepelnú stabilitu, vďaka ktorej je tento olivový olej vhodný aj na dlhodobé tepelné spracovanie jedál (varenie, pečenie, vyprážanie), avšak bez dodania vône či chute. Čistý rafinovaný olivový olej v obchodoch bežne nenájdete, skôr ich mix.

Olivový olej

Je zmesou panenského olivového oleja a rafinovaného olivového oleja. Rafinovaný olej dodáva tomuto typu olivového oleja tepelnú stabilitu a širšiu možnosť využitia v teplej kuchyni, panenský olivový olej mu dodáva chuť a vôňu, ktorú stratil rafináciou.

Tento olej je vhodný na tepelnú úpravu jedla, dodá jedlu súčasne typickú olivovú chuť a vôňu.

Olej z olivových výliskov

Označuje sa ako sansa alebo pomace. Je vyrobený z odpadu po predchádzajúcom lisovaní a ide o olej s najnižšou kvalitou, bez výraznejšej vône či chute. V obchodoch ho však bežne nájdete medzi ostatnými olivovými olejmi.

späť